Obsah
Stierače: kompletný sprievodca prevádzkou a výmenou stieračov
Aby sa zaručilo, že vodič bude vidieť na cestu bez ohľadu na počasie, má každé moderné auto k dispozícii stierače. Určené sú hlavne k odstraňovaniu špiny, snehu a vody z ostrekovačov z povrchu čelného skla. Keďže bezpečnosť jazdy priamo závisí od čistoty čelného skla, jazda s nefunkčnými stieračmi je zakázaná zákonmi mnohých krajín. Vysvetlíme vám ako sa vyhnúť predčasnému zlyhaniu týchto komponentov a ako obnoviť ich správnu funkčnosť.
Ako fungujú stierače
Stierače sú aktivačné prvky systému čistenia čelného skla. Sú to vlastne pohyblivé ramená s gumovými prvkami na svojich koncoch, ktoré sa dotýkajú čelného skla a kopírujú tvar jeho povrchu. Opačné konca ramien sú spojené pántmi k trapéze, ktorá zaručuje ich synchrónny pohyb. Systém poháňa redukčný elektromotor napájaný cez relé. Prevádzkový režim závisí od polohy spínača, ktorý sa nachádza v kabíne auta.
Pri výbere určitého režimu prevádzky sa kontakty v relé zatvoria v potrebnom okruhu a mechanizmus začne pracovať v určenej rýchlosti. Zároveň je možné používať aj ostrekovače čelného skla.
Najčastejšie druhy zlyhania stieračov a ich príčiny
Na určenie dôvodu zlyhania komponentu je potrebné pozorne sledovať charakter tejto poruchy. Väčšina majiteľov áut sa už stretla so situáciami podobnými týmto:
- Na aktiváciu nereaguje ani motorček, ani stierače. V tomto prípade je porucha systému pravdepodobne spôsobená poruchou v multifunkčnom spínači, poškodených vodičoch alebo vo vypálenej poistke.
- Stierače sa nehýbu, ale pri aktivácii je počuť bzučanie motorčeka. Vo väčšine prípadov je táto porucha spôsobená opotrebovaním zúbkov hnacieho hriadeľa motorčeka, uvoľnením matice na trapéze alebo abráziou drážok na ramenách.
- Stierače nepracujú vo všetkých režimoch. Často to indikuje vypálenie cievky relé alebo kontaktov, alebo zlyhal spínač.
- Systém nie je možné deaktivovať alebo sa spontánne aktivuje. V tomto prípade mohol nastať skrat v kontaktoch prerušovacieho relé alebo na koncovom spínači motorčeka.
- Ramená stieračov sa pohybujú príliš pomaly. Dôvod môže tkvieť v zašpinení alebo v prítomnosti hrdze na aktivačnom prvku alebo na častiach motorčeka. Nahromadená špina zabraňuje voľnému pohybu pohyblivých prvkov.
- Zhoršila sa kvalita čistenia čelného skla. Často sa to deje kvôli opotrebeniu líšt stieračov. Potreba výmeny je indikovaná aj pásikmi alebo škvrnami na povrchu čelného skla a zašpinenými miestami na čelnom skle po procese stierania.
Odstránenie týchto porúch si bude vyžadovať výmenu poškodených komponentov. Vo väčšine prípadov to bude musieť urobiť odborník, pretože jednotlivé komponenty sú uložené na ťažko dostupných miestach. Výnimkou sú lišty stieračov. Sú to spotrebiteľné prvky, ktoré by sa mali vymieňať v rámci rutinnej údržby auta, a môže to urobiť každý majiteľ auta.
Ako vymeniť lišty stieračov?
Tieto komponenty sa odporúča vymieňať raz za rok. Proces výmeny sa môže líšiť podľa modelu auta a čiastočne závisí aj od druhu pripojenia. Samotný proces výmeny nie je náročný. Obvykle je postup takýto:
- Zdvihnite rameno stierača z povrchu čelného skla.
- Stieračom otočte tak, aby ste videli západku alebo svorku.
- Odpojte upevnenie a odstráňte poškodený prvok.
- Na jeho miesto nainštalujte nový.
Pri výmene sa uistite, že rameno stierača nepustíte z rúk, pretože pri náraze do čelného skla sa sklo môže poškodiť.
Ako sa vyhnúť potrebe predčasnej výmeny líšt stieračov?
Niekedy je potrebné vymeniť lišty stieračov ešte pred konečným termínom uvedeným výrobcom auta. Aby ste sa tomu vyhli, dodržte tieto odporúčania:
- Uistite sa, že v nádržke ostrekovačov je dostatok čistiacej kvapaliny: zaschnutá špina má výrazné abrazívne účinky na lišty stieračov.
- Z času na čas umyte lišty stieračov vodou alebo auto šampónom bez laku alebo vosku: piesok nahromadený v drážkach komponentu môže tento prvok poškodiť a tiež môže na čelnom skle zanechať škrabance a praskliny.
- Pred aktiváciou stieračov v zime vyčistite z čelného skla sneh a ľad a uistite sa, že lišty stieračov nie sú zamrznuté na čelnom skle. Inak sa gumička stieračov veľmi rýchlo opotrebuje a existuje tu riziko poškodenia líšt, ale i ramien a motorčeka stieračov. Ak používate auto na miestach, kde je tuhá zima a veľa snehu, používajte špeciálne stierače určené pre zimu. Tieto lišty stieračov majú ochranný kryt, ktorý zabraňuje zamrznutiu komponentov.
- Nastavte ramená stieračov tak, aby sa lišty stieračov nedostali pri pohybe mimo čelného skla. Inak by sa mohli poškodiť oba komponenty i motorček.
- Kupujte si iba kvalitnú vodu do ostrekovačov, ktorá neničí gumové prvky.
- Nenechávajte ramená stieračov vo vertikálnej polohe príliš dlho. Môže sa poškodiť pružina a páka, čím sa zničí tesnosť spojenia medzi lištami stieračov a povrchom čelného skla.
Záver. Lišty stieračov sú dôležité prvky systému pasívnej bezpečnosti auta. Ak sú opotrebované, jazda autom, hlavne počas dažďa alebo sneženia, je veľmi nebezpečná. Každý majiteľ auta by mal kontrolovať stav stieračov, a komponenty vymeniť včas. Naše odporúčania vám pomôžu pri predĺžení životnosti všetkých komponentov, ale aj pri ich samotnej výmene.