Obsah
Príprava auta na zimu: tipy od expertov
Auto a jeho systémy si neustále vyžadujú špeciálnu pozornosť, a to najmä počas chladného obdobia. Mnoho súčiastok auta a systémov neustále pracuje pod veľkou námahou, kvôli čomu sa často a náhle kazia. Aby sa tomu predišlo, máme pre vás niekoľko rád, ako si pripraviť auto na zimné obdobie.
Čo je potrebné na aute skontrolovať pred začiatkom zimného obdobia?
- Autobatéria. Kvôli výraznému spomaleniu chemickej reakcie v mraze sa kapacita autobatérie v tomto období znižuje o 20 až 50%. Problém sa zhoršuje vplyvom zaťaženia autobatérie v zime, najmä kvôli zapínaniu množstva zariadení. Na naštartovanie motora je potrebnej omnoho viac energie. Stará autobatéria takúto úlohu nemusí zvládnuť. Práve preto by ste mali skontrolovať funkčnosť tejto jednotky, najlepšie v autoservise. Pravdepodobne ju bude potrebné dobiť alebo vykonať odsírenie dosiek. Ak je autobatéria opotrebovaná, mala by sa vymeniť.
Tip od AUTODOC. Odporúčame vám vybrať si autobatérie AGM s gélovým elektrolytom. Tieto autobatérie sú účinnejšie pri nízkej teplote a odolnejšie voči vibráciám. Zapamätajte si, že aj úplne nová autobatéria si vyžaduje viacnásobné dobitie za pomoci špeciálnej nabíjačky.
- Štartér a alternátor. Ak je štartér poškodený, autobatéria sa bude vybíjať rýchlejšie. Alternátor s nedostatočným výkonom bude spôsobovať neustále nedostatočné nabitie autobatérie, čo bude viesť k strate aktívnej hmoty a zasíreniu dosiek.
Tip od AUTODOC. Pravidelne kontrolujte remeň alternátora a jeho napnutie. Prasknutý, opotrebovaný, zamastený alebo uvoľnený remeň je najčastejším dôvodom nedostatočného nabitia autobatérie.
- Systém klimatizácie. Vaše pohodlie za volantom závisí od teploty v aute. Uistite sa, že ohrievač alebo klimatizácia pracujú správne, aby ste sa ochránili pred prílišným chladom v kabíne auta. K tomu je potrebné skontrolovať, či nie sú poškodené rúrky, uistiť sa, že čerpadlo a kondenzátor pracujú správne, a že vzduchové ventilačné prvky a chladič nie sú zablokované. Diagnostiku by mali vykonať odborníci.
Tip od AUTODOC. Kabínový filter sa odporúča vymeniť pred zimným obdobím. Keď je upchatý, cirkulácia vzduchu je výrazne obmedzená, čo často vedie k zahmlievaniu okien. Tento problém je relevantný v zimnom období kvôli teplotnému rozdielu.
- Tesnenie dverí. Ak je opotrebované, v kabíne auta bude stále vlhko a chladno. Vysoká vlhkosť môže spôsobiť koróziu v aute. Preto by sa výmena gumových prvkov mala vykonať v prípade, ak zistíte, že tesnenie stvrdlo, prasklo, do kabíny auta prúdi chladný vzduch alebo zvláštne zvuky, od dverí počujete špecifické škrípavé zvuky na nerovnej ceste.
Tip od AUTODOC. Tesnenie občas natrite špeciálnym silikónovým mazivom na ochranu pred zmenami teplôt, mrazom a vlhkosťou.
- Panely karosérie auta a podvozok. Zmeny teplôt, roztopiteľné látky, sneh, špina, voda majú deštruktívny vplyv na prvky karosérie a odpruženie. Na jar sa na miestach malých prasklín a škrabancov môžu objaviť veľké hrdzavé stopy. Preto by sa včas mali opraviť aj tie najmenšie poškodenia, najmä pred začatím zimného obdobia. Podvozok auta by ste mali ošetriť pomocou špeciálne zmesi proti korózii. Zárezy by sa mali natrieť farbou. Na karosériu sa používa polymérový lak, ktorý je bežne dostupný. Vďaka nemu nebude povrch len lesklý, ale vytvorí sa na ňom aj ochranná vrstva.
Tip od AUTODOC. Ak garážujete svoje auto v garáži, zabráňte tomu, aby sa teplota v garáži a vo vnútri auta výrazne líšila od okolitej teploty: v teplých podmienkach začnú látky, ktoré sa rýchlo topia, reagovať s náterom auta.
- Systém ostrekovačov a systém čistenia čelného skla. V zime sa okná a sklá auta často zašpinia vplyvom snehu alebo roztopeného snehu. Preto musia stierače a ostrekovače auta vždy pracovať bezchybne. Skontrolujte, či nie sú poškodené trysky, uistite sa, že gumové prvky líšt stieračov nie sú stvrdnuté a prasknuté. Ak je to potrebné, doplňte nemrznúcu kvapalinu.
Tip od AUTODOC. Počas zimy si zvoľte zimné lišty stieračov. Ich gumové prvky sú vyrobené zo špeciálnej gumy, ktorá je odpudivá voči vode, a nestráca svoju elasticitu ani pri mínusových teplotách. Kovové prvky sa môžu vymeniť za plastové – menej náchylné na zamrznutie – alebo sa môžu ochrániť špeciálnym krytom. Niektoré modely stieračov majú zabudovaný vyhrievací prvok, ktorý zabraňuje zamrznutiu súčiastok na povrchu čelného skla.
- Sviečky žeravenia. Ich poškodenie môže mať za následok problém s naštartovaním motora. Niekedy nie je možné naštartovať motor.
Tip od AUTODOC. Ak je poškodená jedna sviečka žeravenia, je tu vysoká pravdepodobnosť, že čoskoro sa poškodia aj ostatné. Preto by ste tieto súčiastky mali vymeniť všetky naraz.
Čo je potrebné vymeniť bez zlyhania?
- Pneumatiky. Je zakázané jazdiť na letných pneumatikách počas zimného obdobia. Preto by ste mali vymeniť letné pneumatiky za zimné ihneď po tom, čo priemerná denná teplota klesne pod 7 °C, a trvá to už niekoľko dní. Zimné pneumatiky sú vyrobené z mäkšej gumovej zmesi, ktorá si udrží elasticitu aj pri nízkych teplotách, a dezén má viac kanálikov a drážok, ktoré zaručujú dobrú priľnavosť na šmykľavom povrchu.
- Olej. Dnes väčšina výrobcov chemikálií do auta vyrába celoročné oleje. Avšak, ak auto používate v oblasti s náročným podnebím, mazivo bude potrebné vymeniť. Napríklad, celoročný olej so stupňom viskozity 25W-40 nie je možné používať pri teplote pod −5 °C, 20W-40 — pod -10 °C. Tieto oleje sú v mraze hustejšie, čo výrazne zvyšuje mieru opotrebenia motora pri štartovaní, zvyšuje sa záťaž na štartér a spotreba paliva.
- Dieselové palivo. Letné dieselové palivo sa zhusťuje pri teplote −5 °C. Nemôže sa použiť bez predhriatia. Kvôli špeciálnym prvkom si zimné palivo udrží tekutosť aj pri teplote −35 °C , a niektoré typy aj pri teplote do −55 °C.
9 druhov príslušenstva a látok, ktoré vám výrazne pomôžu v zime
- Škrabka na ľad a sneh s kefou. Vďaka tomuto nástroju môžete z okien a karosérie jednoducho odstrániť ľad, a to bez poškodenia laku alebo farby auta, a bez poškriabania okien. Je to nenahraditeľný nástroj, ak auto parkujete vonku.
- Látky proti zahmlievaniu. Patria sem chemické zlúčeniny, ktoré tvoria neviditeľnú ochrannú vrstvu na sklenenom povrchu, a zabraňujú kondenzácii vlhkosti.
- Tekutý kľúč. Je to špeciálna penetračná látka, ktorá uľahčuje otváranie zamrznutého zámku auta a často sa používa na zabránenie zamrznutiu.
- Lopatka. Je potrebná, ak potrebujete odstrániť sneh spod kolies auta, keď auto zapadlo na ceste. V kufri auta sa odporúča mať 2 lopatky: štvorcovú a okrúhlu. Prvý typ je vhodný na odhadzovanie veľkej oblasti od snehu. Druhý typ je vhodný na odhádzanie snehu alebo ľadu spod auta.
- Trakčné rohože pre pneumatiky. Dávajú sa pod kolesá, ktoré sa šmýkajú na zasneženej alebo šmykľavej vozovke.
- Poťahy na sedadlá. Ochránia čalúnenie pred špinou a vytvoria prídavnú vzduchovú vrstvu, vďaka čomu budú sedadlá pôsobiť teplejšie, keď si sadnete do auta. Takisto odporúčame kúpiť si sedadlá s funkciou vyhrievania pre pohodlnejšiu jazdu.
- Nabíjacie káble. Pomôžu vám naštartovať auto pomocou iného auta, a to najmä v prípade, ak je autobatéria vášho vozidla vybitá. Vyberte si hrubé káble s veľkými ozubenými svorkami: ak sa v okruhu objaví aj malý odpor, všetok výkon sa prejaví na zahriatí vodiča, ale nepomôže pri naštartovaní motora.
- Ťažné lano. Pomôže vám dostať sa zo snehového záveja.
- Chemikália proti zamrznutiu. Je to chemikália, ktorá pôsobí ako látka na rozmrazenie. Napríklad pomáha odstrániť ľad pri vchode do garáže.
Záver. Mnoho poškodení, ktoré si v lete ani nevšimnete, sa ukáže práve v zime kvôli náročným podmienkam, v ktorých musí auto pracovať. Aby sa systémy auta nepoškodili v ten najnevhodnejší moment, keď ste niekde ďaleko od civilizácie, odporúča sa vykonávať pravidelné prehliadky a kontroly auta – najlepšie v servise – ešte pred nástupom zimy. Ak všetky jednotky a systémy auta fungujú správne, na cestách si môžete byť istý spoľahlivosťou svojho auta, a to aj vďaka jednoduchému, ale veľmi užitočnému príslušenstvu.