Obsah
Prasknuté čelné sklo: Koľko stojí výmena
Zabezpečenie správnej viditeľnosti počas jazdy autom je jedným z najdôležitejších aspektov bezpečnosti na cestách. Ak chceme hovoriť o sklách auta, môžeme povedať, že sú to skvelí pomocníci, pretože nás súčasne chránia pred vplyvmi počasia a okolia (bez čelného skla by jazda autom nebola práve príjemnou záležitosťou), a zároveň vďaka svojej priehľadnosti zaručujú dokonalú viditeľnosť na vozovku a jej okolie. Čo sa však dá robiť, ak sa na čelnom skle objaví prasklina? Je možné s autom jazdiť ďalej? Kedy je potrebné ihneď zájsť do autoservisu a kedy stačí túto prasklinu svojpomocne opraviť a zastaviť jej šírenie? Čítaj ďalej a pomôžeme ti s vyriešením tohto problému.
Charakteristika čelného skla a jeho typické vlastnosti
Čelné sklo nie je vyrobené z obyčajného skla, ktoré nájdeme napríklad na bocne sklo auta alebo v bežných oknách domácností. Čelné sklo musí byť vyrobené z o niečo tvrdších a odolnejších látok a vrstiev, a to z viacerých dôvodov. Prvým dôvodom je, že čelné sklo musí počas svojej prevádzky znášať nárazy od rôznych predmetov, kamienkov, konárov, nárazy hmyzu, pôsobenie snehu, ľadu, krupobitia, a okrem toho je neustále vystavené počasiu, či už naň praží slnko pri teplote hoci aj 60 °C, a z druhej strany je chladené klimatizáciou auta, alebo naň pôsobí silný mráz s teplotou možno -20 °C, a zvnútra auta je ohrievané systémom kúrenia.
No a druhým dôvodom je jeho samotný tvar. Čelné sklo totiž nie je len plochou a rovnou sklenenou tabuľou inštalovanou vo svojej montážne pozícii. Čelné sklo je zaoblené a zahnuté presne podľa dizajnu a tvaru karosérie daného vozidla, a obvykle platí, že kvôli tomuto zahnutiu je čelné sklo pod pomerne veľkým tlakom, ktorý musí znášať počas celej svojej životnosti.
Môžem jazdiť s prasknutým čelným sklom?
Čelné sklo môže prasknúť z viacerých dôvodov. Najčastejšie sa to však stáva v zimných alebo jarných mesiacoch, keď sa cesty posýpajú kamienkami. Prasknutie čelného skla od kamienka môže byť takmer nepozorované, no niekedy sa na skle môže objaviť aj niekoľko centimetrová prasklina. V tomto prípade nehrozí, že by kamienok prebil celé sklo – je totiž navrhnuté tak, aby podobnej záťaži odolalo. V každom prípade však podobnú prasklinu treba riešiť, a to čo najskôr – najmä, ak je v zornom poli vodiča a je väčšia ako 1-2 cm.
Ako sme si uviedli vyššie, čelné sklo je inštalované pod pomerne veľkým tlakom, a to znamená, že keď sa v jednom mieste objaví prasklina, tento tlak sa začne postupne uvoľňovať, a v dôsledku toho sa prasklina začne rozširovať. Preto je potrebné čo najskôr zastaviť jej pohyb a vykonať opatrenia, ktoré zabránia jej šíreniu.
Ak sa teda pýtaš, či môžeš jazdiť s prasknutým čelným sklom, odpoveď znie, že môžeš (zohľadni však aj veľkosť praskliny a závažnosť poškodenia), no urob všetko pre to, aby si s autom čo najskôr zašiel do autoservisu.
Postup výmeny prasknutého čelného skla – ako na to a koľko ma to bude stáť?
V autoservisoch špecializujúcich sa na výmenu autoskiel ti výmenu čelného skla urobia pomerne rýchlo. Nejaký čas však bude potrebné čakať, kým zaschne a zatvrdne tesnenie, ktoré sa aplikuje okolo čelného skla na účel utesnenia skla a zabránenia vniknutia vlhkosti do interiéru vozidla – sklo by sa tak mohlo zdanlivo bezdôvodne rosiť.
Cena za nové čelne sklo sa pohybuje v nižších stovkách eur, najmä ak si chceš priplatiť za kvalitný produkt od overeného výrobcu, a teda aj čelné sklo, ktoré bude spĺňať všetky bezpečnostné štandardy. Napriek tomu sa dajú nájsť predajcovia, ktorí ti čelné sklo na tvojom aute vymenia aj do 100 eur.
Ak je prasklina naozaj zanedbateľne malá, nie vždy je potrebná výmena celého skla. V niektorých prípadoch sa čelné sklo dá opraviť a táto oprava bude len dočasná, pričom nakoniec sa výmene čelného skla nevyhneš. Iné opravy, podľa závažnosti poškodenia, vydržia nastálo a s čelným sklom nebudeš mať ďalšie starosti.
Na opravu menších poškodení čelného skla sa používajú rôzne prípravky, najmä však lepidlo na autosklo, ktoré pomôže zastaviť šírenie praskliny, pekne ju zacelí a s takýmto čelným sklom je možné ďalej jazdiť. Podobná oprava menšieho poškodenia na skle ťa môže stáť okolo 50 eur, ale tiež to veľmi závisí od toho, o aké poškodenie sa jedná.
Tip od AUTODOC
V prípade prasknutého čelného skla od kamienka, ktorý na tvoje auto „vystrelil“ z iného auta, je možné uplatniť poistnú udalosť. Oprava či výmena ti tak môže byť v plnej miere preplatená, no podmienkou je aspoň si zapísať poznávaciu značku vozidla, ktoré to spôsobilo. Bez nej ti zostáva už len mať vopred uzatvorené havarijné poistenie, a opravu alebo výmenu si nechať preplatiť z neho.
Ak si budeš chcieť kúpiť kvalitné čelné sklo pre svoje auto, pozri sa na sortiment v našom online obchode AUTODOC – nájdeš tu kvalitné a spoľahlivé produkty určené presne pre tvoje auto, za rozumnú cenu.
TOP produkty na túto tému: