Obsah
Opotrebované tlmiče pruženia: aká je cena za výmenu
V moderných autách sa veľký dôraz kladie najmä na pohodlnosť jazdy. V tomto prípade nechceme hovoriť o multimediálnom systéme alebo systéme klimatizácie či kúrenia v aute, ktoré nám spríjemňujú a spohodlňujú naše cestovanie. To, aká pohodlná bude jazda autom, závisí najmä od vlastností podvozku a systému zavesenia kolies. Určite by totiž nebolo príjemné, keby si mal sedieť v totálne „tvrdom“ aute, v ktorom budeš cítiť každý kamienok a hrboľ na ceste (a že tých hrboľov a nerovností máme na slovenských cestách veru dosť...). Aby sa takémuto diskomfortu zabránilo, každé vozidlo dnes používa tzv. tlmiče pruženia, alebo inými slovami tlmiče nárazov a vibrácií, či tlmiče zavesenia kolies. Poďme sa na tieto komponenty pozrieť bližšie.
Základná charakteristika a princíp funkčnosti tlmičov pruženia
Nevieš, kde presne sa nachádzajú tlmiče pruženia v tvojom aute? Tlmiče pruženia sú komponenty, ktoré nájdeš v systéme zavesenia kolies. Tvoria teda tú časť systému, ktorá spája koleso vozidla s karosériou, pričom musí byť zabezpečené, že toto spojenie bude pohyblivé a bude umožňovať tlmenie síl a nárazov z povrchu vozovky, ktoré pôsobia na koleso a ďalšie časti systému zavesenia. Keďže rovnaké sily pôsobia na predné i zadné kolesá vozidla, inštalovať je potrebné predné i zadné tlmiče na auto.
Tlmiče pérovania sa vyrábajú v rôznych dizajnoch podľa toho, aký typ komponentu pasuje k danému systému zavesenia kolies. Tieto súčiastky majú obvykle podobu robustnej kovovej tyče (vzpery tlmiča, resp. piestu tlmiča), ktorá zapadá do širšej tyče (valca tlmiča), ktorá môže byť naplnená rôznymi typmi pracovnej látky, či už je to plyn alebo hydraulicky olej. Na základe toho delíme tlmiče pruženia na pneumatické, plynové a hydraulické. Okrem toho sa tlmiče delia na jednoplášťové a dvojplášťové, prípadne na také, ktoré majú integrovanú pružinu (pružinové).
Funkcie tlmičov – prečo sú v aute potrebné?
Ako sme už uviedli, jednou z najdôležitejších funkcií tlmičov je tlmenie síl a vibrácií z nárazov pri prejazde cez nerovnosti na cestách. Úlohou tlmičov je, aby sa tieto sily a vibrácie neprenášali na karosériu, vďaka čomu sa jazda vo vnútri auta stáva pohodlnejšou. Okrem toho je úlohou tlmičov zabezpečenie toho, že koleso bude neustále v kontakte s vozovkou. Zaručuje sa tak lepšia stabilita vozidla, lepšia ovládateľnosť a lepšia kontrola nad vozidlom.
Mnoho áut a typov tlmičov dokonca umožňuje nastaviť si tzv. tuhosť tlmenia. Závisí to najmä od typu a hmotnosti vozidla a štýlu jazdy. Športovejšie vozidlá sú typické tlmičmi s väčšou tuhosťou. Lepšie držia auto na vozovke aj v prudkých zákrutách a poskytujú stabilitu vozidla aj pri extrémnych manévroch. Jazda však nemusí byť veľmi pohodlná. Naopak, mäkšie nastavenie tlmičov sa využíva pri väčších autách alebo autách používaných v bežnej premávke. Auto sa v tomto prípade viac nakláňa a akoby na ceste plávalo, no zároveň lepšie tlmí nárazy a jazda je veľmi pohodlná a „mäkká“.
Čo ak je „plávanie“ vozidla až príliš cítiť? Znamená to poškodenie tlmičov?
Ako zistiť, či sú tlmiče poškodené? Ako aj iné komponenty systému zavesenia kolies, tak aj tlmiče pruženia majú svoju určenú životnosť. Tá sa môže predĺžiť alebo skrátiť podľa toho, aký máš štýl jazdy a ako agresívne akceleruješ, brzdíš alebo prechádzaš cez zákruty.
Áno, zvýšená miera „plávania“ vozidla môže byť znakom poruchy tlmičov. Ak sa k tomu pridá silné búchanie pri prejazde cez nerovnosti a celkové zníženie ovládateľnosti auta a pohodlnosti jazdy, tlmiče bude potrebné nechať si skontrolovať.
Najzjavnejším poškodením tlmičov je ich „spadnutie“. V tomto prípade sa stačí pozrieť na auto, a bez toho, aby bolo akokoľvek zaťažené uvidíš, že karoséria auta je akoby spadnutá na kolese (alebo kolesách), a medzi blatníkom a kolesom bude omnoho menšia medzera než obvykle. Príčinou môže byť prasknutie pružiny tlmiča pérovania alebo zlyhanie samotnej vzpery tlmiča, únik hydraulickej kvapaliny alebo strata tesnosti pri plynových tlmičoch.
Podobné poruchy sa v minulosti objavovali napríklad na tlmice Skoda Octavia 2, ale aj v iných modeloch, ktoré boli často používané v extrémnych podmienkach, a boli často preťažované.
Výmena predných a zadných tlmičov – aká bude cena?
Výmena tlmičov patrí medzi úkony, ktoré sa na autách vykonávajú pomerne bežne. Nejedná sa teda o niečo výnimočné, a cena za tento úkon ťa určite nezruinuje. Je však potrebné povedať, že tlmiče sú súčasťou pomerne komplexného systému zavesenia kolies, a práca pri ich demontáži a inštalácii nových komponentov môže zabrať nejaký čas. Preto sa pri potrebe výmeny tlmičov za nové neváhaj obrátiť na odborníkov v autoservise, ktorí sa o tvoje auto dokonale postarajú.
Užitočné videá k danej téme:
5 znakov opotrebenia tlmičov
TOP 5 chýb pri výmene tlmičov
TOP produkty na túto tému: