Obsah
Homokinetický kĺb: funkcia, možné poškodenia a náklady na výmenu
Hnací mechanizmus automobilov je pomerne komplexným a komplikovaným systémom, ktorý obsahuje viacero pohyblivých komponentov. Úlohou jednotlivých súčiastok je využiť čo najväčší pomer energie získanej zo spaľovania paliva pri čo najmenších stratách tejto energie. Aby bolo možné získanú energiu prenášať v rôznych smeroch, v moderných automobiloch sa na tento účel používajú rôzne spojovacie prvky a kĺby. Jedným z takýchto kĺbov je tzv. homokinetický kĺb, ktorého funkciu a možné poškodenia si popíšeme v riadkoch nižšie, tak nech sa páči.
Čo je to homokinetický kĺb, kde sa nachádza a aká je jeho funkcia?
Homokinetický kĺb sa nachádza v hnacom mechanizme, pričom spája hriadele, ktoré sú voči sebe spojené v rôznom uhle. Jedná sa o kovovú súčiastku v podobe kĺbu, ktorým je možné otáčať do rôznych uhlov. Práve vďaka tejto funkcii je táto súčiastka schopná prenášať silu v rôznych uhloch pri minimálnej strate energie. Je to jeho hlavnou úlohou – prenos sily bez straty energie na ďalšie komponenty systému pohonu.
Keďže sa jedná o súčiastku s množstvom pohyblivých prvkov a ložísk, je potrebné zabezpečiť jej správne mazanie. O to sa stará špeciálne mazivo, ktoré sa na komponente udržiava aj vďaka manżeta hnacieho hriadeľa. Tá chráni homokinetický kĺb pred špinou a vlhkosťou, čím sa predlžuje jeho životnosť.
V autách sa používajú rôzne typy homokinetických kĺbov. Najčastejšie používaným typom je kĺb s guľôčkovými ložiskami. Tento typ kĺbu najlepšie prenáša silu medzi jednotlivými hriadeľmi a používa sa najčastejšie v osobných autách. Najjednoduchším typom je tzv. zdvojený kardanový kĺb. Je pomerne veľký a robustný, no zároveň dokáže preniesť celkom veľké množstvo energie a výkonu. Tieto sa používajú najmä v nákladných autách. Tretím typom je tzv. tripoidný kĺb, ten sa však používa najmenej často.
Prejavy poškodenia homokinetického kĺbu – aká je cena opravy?
Medzi najčastejšie príznaky poškodenia homokinetického kĺbu patrí búchanie, ktoré je počuť počas jazdy, alebo iné nepríjemné zvuky vychádzajúce z motorového priestoru pri chode motora a točení volantom. Pri vizuálnej kontrole môžeš zistiť, že manžeta kĺbu je pretrhnutá, čo mohlo spôsobiť únik maziva a vniknutie rôznych nečistôt. Ložiská sa nekamarátia s nečistotou, a kvôli nej dochádza k pomerne rýchlemu opotrebeniu povrchu kĺbu, odieraniu a zhoršenej pohyblivosti.
Zlý homokinetický kĺb sa môže prejavovať najmä pri plnom otočení volantu, kedy je počuť praskanie a búchanie. Ak budeš tieto zvuky ignorovať a naďalej auto používať, časom sa môže stať, že sa kĺb rozpadne, preruší sa prenos energie medzi jednotlivými hriadeľmi, a auto sa ďalej nepohne. V tej chvíli ti zostáva iba nechať si auto odtiahnuť do najbližšieho autoservisu.
Ak ťa zaujíma cena opravy a výmeny tohto komponentu, asi ťa moc nepotešíme. Oprava a výmena tejto súčiastky je pomerne náročná, no veľkú úlohu tu zohráva dizajn a typ hnacieho mechanizmu vozidla. Ak chceš nájsť vnútorný homokinetický kĺb s priaznivou cenou, určite sa pozri na našu ponuku v online obchode AUTODOC.
Pozor! Búchanie z tohto priestoru počas používania auta môže vychádzať z rôznych komponentov – či už sa jedná o komponenty zavesenia kolies, systému pohonu alebo z iných systémov. Z tohto dôvodu je potrebné, aby sa pred opravou a výmenou homokinetického kĺbu vykonala presná diagnostika s potvrdením, že búchanie spôsobuje práve on.
Tip od AUTODOC
S autom sa vždy snaž jazdiť šetrne, aby všetky jeho komponenty vydržali čo najdlhšie. Avšak v prípade, že z motorového priestoru auta budeš počuť búchanie alebo praskanie, nechaj si skontrolovať stav jednotlivých komponentov. Poškodenie homokinetického kĺbu môže byť nebezpečné.
Pri výbere nových súčiastok si vyber produkty od overených výrobcov. V našom katalógu nájdeš spoľahlivé a cenovo výhodné homokineticky klb pre auto Octavia 1 alebo pre iné modely. Ak si nebudeš dať vedieť rady pri výbere, obráť sa na našich odborníkov, ktorí ti veľmi radi poradia a pomôžu s objednávkou. Poškodenia a príznaky poruchy netreba ignorovať v žiadnom prípade, a už vôbec nie v prípade, ak je ohrozená bezpečnosť počas jazdy.
TOP produkty na túto tému: